U plastiky předního zkříženého vazu nejde o zkrášlení tělesných proporcí, ale o náhradu poraněné struktury jinou částí pacientova těla. Nejčastěji používáme štěp odebraný ze střední třetiny čéškového vazu, nebo šlachu některého tenkého stehenního svalu. K takovéto operaci indikujeme pacienty, jejichž kolena velkou nestabilitou znemožňují běžnou chůzi a vrcholové sportovce, u nichž i mírná nestabilita výrazně snižuje výkonnost. V současné době se štěp protahuje předvrtanými kostními kanálky artroskopicky. Jizva tak zůstane pouze v místě jeho odběru. Protažený “nový vaz” je nutné v kosti zafixovat implantátem ze vstřebatelného materiálu. Právě typ těchto šroubů a kotev je předmětem výzkumu a diskuzí. Musí být subtilní a přitom pevnější než dříve používané šrouby kovové. Přes dynamický pokrok v operačních technikách je lepší nemít “vrtané koleno” ať tak, či onak. Operace je totiž pouze začátkem přibližně tři měsíce trvajícího doléčení a rehabilitace atrofovaných svalů. Proto nezbývá než myslet na “stará kolena” a nepodléhat vteřinové euforii z adrenalinových sportů.
Kolenní vazy
Kolenní vazy jsou postranní - kolaterální a zkřížené
Kolaterální vazy
Kolaterální vazy jsou dva vnitřní a zevní. Oba zesilují kloubní pouzdro a zajišťují stabilitu kolena do stran. Jejich poranění patří k nejčastějším sportovním úrazům. Vnitřní vaz je asi 10x častěji poraněný než vaz zevní. Natažení vazu nebo jeho částečné natržení se léčí konzervativně a není indikací k artroskopii.
Úplné přetržení (izolované) bez dalších poranění měkkých struktur kolena se léčí většinou konzervativně funkčním způsobem. Znehybnění otřesou na dobu 6 týdnů s postupným cvičením rozsahu pohybu. Postup je limitován odezněním bolesti. U aktivních sportovců se provádí futura vazů. Většinou po provedené artroskopii poraněného kolena.
Chronická insuficience kolaterálních vazů vnitřní/zevní nestabilita vzniká při nezhojení akutního poranění. Většinou je vnímána při zátěži. K operačnímu řešení jsou indikovány nestability omezující sportovní nebo profesní zátěž.
Zkřížené vazy
Zkřížené vazy jsou uloženy uvnitř kolena, jsou dva přední a zadní a jsou zkřížené přes sebe. Zajišťují předozadní stabilitu kolena a zároveň stabilitu rotační. K jejich poranění dochází nejčastěji při sportu. Častěji je poraněn přední zkřížený vaz. Vazy mohou být poškozeny izolovaně či spolu s jinými strukturami, např. nešťastná triáda – vnitřní meniskus, vnitřní postranní vaz a přední zkřížený vaz. Roztržení – ruptura může být částečná nebo kompletní. Akutní ošetření se může provést reinzercí úponu vazu a po přihojení může být výsledek funkčně přijatelný. Většinou se při artroskopii provede částečné odstranění poškozené části.
Chronická insuficience zkřížených vazů se projeví nestabilitou. Ta se projeví subluxací – částečným vykloubením kolena. Pacient ji vnímá jako nepevnost kolena při zátěži s rotací bérce proti stehnu tzv. pivot. Velmi častá je při sportech s rotací např. kopaná, basketbal či lyžování. Dynamicky lze kompenzovat pouze lehkou formu nestability předního zkříženého vazu a to posílením ohýbačů kolena a u zadního vazu natahovačů kolena. Nekompenzovaná nestabilita vede k dalšímu poškozování chrupavek a menisků kolena a k rozvoji degenerativních změn kolena.
Operační náhrada zkřížených vazů je indikována při nestabilitě, která vede k opakovaným podvrtnutí případně s výpotky v kloubu. Operace musí být dobře uvážená a musí být s pacientem důkladně rozebrána. Tak aby byla zajištěna dobrá motivace k pooperační rehabilitaci. Asi v 80 % se nahrazuje přední vaz v 10 % zadní vaz a asi v 10 % oba vazy současně. Dříve prováděná náhrada vazů syntetickými materiály se v současnosti až výjimky nepoužívá.
Náhrada či plastika
Náhrada či plastika předního nebo zadního vazu se provádí štěpem z jiné části pacientova těla. Standardně se používá štěp B-T-B (bone- tendon – bone ) tedy část čéškového vazu s kostními bločky z češky a z drsnatiny holenní kosti. Nebo čistě ligamentosní štěp ze šlach hamstringů tedy šlachy pološlašitého svalu a nebo šlach svalu pološlašitého a štíhlého (semitendinosus a gracilis). Zatím ve stadiu klinického ověřování jsou štěpy z tkáňové banky, tedy o mrtvých dárců.
Technika operace je velmi šetrná, provádí se artroskopicky. Zkracuje dobu hospitalizace, změnšuje operační zátěž pro pacienta, snižuje pooperační bolesti a dovoluje časnou a agresivní rehabilitaci. Přínosem je i zkrácení pracovní neschopnosti. Její délka je však závislá na charakteru pracovního zatížení.